Počet položek: 0 0,- Kč
ZAHRADNÍ CENTRUM BEROUN
POTŘEBY PRO ZAHRÁDKÁŘE, CHOVATELE A PĚSTITELE

Poradna choroby

hořká pihovatost.jpgHořká pihovatost (skvrnitost)

Nejvýraznějším projevem této poruchy jsou propadlé skvrny na slupce jablek a nepříjemně hořké pletivo pod pokožkou plodů.

Příčinou této poruchy je nedostatet přijatého vápníku. Tato porucha je podporována nadbytkem dusíku v půdě, kyselými půdami, ale i nedostatečnou závlahou nebo i přemokřením půdy.

Ochrana tam kde se tato porucha vyskytuje se doporučuje listová aplikace přípravků s lehce přijatelnou formou vápníku. Tu obsahují přípravky Harmonie vápník, Wuxal kalcium nebo Kalkolit forte.

 Ošetření se provádí od počátku července ve 14 denních intervalech až do sklizně

Nedostatek vápníku u rajčat a paprik

Nedostatek vápníku u rajčat a paprik.

Jedná se o fyziologickou poruchu. Příznaky:  Suché nekrotické skvrny na koncích plodů. Skvrny jsou vyschlé a propadlé.

Ošetření:  Při zjištění poruchy se aplikují listová hnojiva s dostatkem vápníku. Harmonie vápník, Wuxal kalcium nebo Kalkolit forte.

Termín aplikace: 5. - 9. měsíc.

 

Plíseň bramborová na rajčatech

 

Plíseň  na rajčatech

Na nadzemních částech rostlin vznikají nejprve šedozelené skvrny, které se rychle rozrůstají a hnědnou. Skvrny postupně zasychají a během velice krátké doby usychají celé rostliny. Ošetření provádíme již na začátku července preventivně např. Acrobat, Ortiva. V době dozrávání použijeme přípravky s krátkou ochrannou lhůtou např. Ridomil Gold, Ortiva, Kuprikol, Champion.

Černá skvrnitost na růžích

Choroby růží

Černá skvrnitost - na horní straně listů vznikají hnědočerné až černé skvrny viz. obrázek. První postřik se provádí preventivně v polovině května, potom při zjištění výskytu dle potřeby. Lze použít např. Zato, Dithane, Ortiva....

Padlí na růžích - na listech květech a stoncích se tvoří bílé povlaky (jako když poprášíte moukou), Napadená pletiva postupně hnědnou. Lze použít např. Discus, Ortiva, Zato. Ošetření při prvních příznacích.

Rez na růžích - na listech výhonech i jiných částech se od jara objevují načervenalé puchýřky. V letním období se na horní straně listů vytvářejí načervenalé skvrny, na spodní straně jsou vidět drobné rezavé kupky výtrusů. Ošetření při výskytu např. Zato, Polyram.

 

 

Moniliová hniloba

Moniliová hniloba

Původcem této choroby je houba Monilia fructigena, která přezimuje v korunách stromů na mumifikovaných plodech, ale i na opadaných plodech. Za vegetace se šíří větrem a hmyzem. K infekci dochází nejčastěji po poranění plodů (kroupy, vosy, strupovitost, obaleč). 

Ochrana: Je nutné odstrňovat napadené a poškozené plody. Jako postřik lze použít např. Discus, Merpan nebo Zato, které tuto chorobu omezují.

Ošetření: červenec, srpen, září.

 

Sazovitost jablek

 

Sazovitost jablek

Původcem sazovitosti je houba Gloeodes pomigena, která žije ve voskové vrstvičce na povrchu slupky. Na konci vegetace se na plodech objevují skvrny s černým povlakem. Nedochází k poškození jablek, povlak jde většinou z plodu setřít. Nejedná se o chorobu která ovlivňuje výnos nebo chuť a skladovatelnost, ale napadené plody jsou nevzhledné.

Ošetření: Na tuto chorobu zabírají pozdní postřiky proti strupovitosti např. přípravky Zato, Discus

 

 

Váš dotaz

Vaše jméno, příjmení, firma:*
Váš email:*
Váš telefon:*
Váš dotaz:*
opiště kód:* antispam
     Více informací
Copyright © www.zcberoun.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.zcberoun.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace